Jakie skutki uboczne powoduje atorwastatyna?

Atorwastatyna jest lekiem zaliczanym do grupy statyn, pomagających normalizować stężenie lipidów we krwi. Na skutek hamowania enzymu biorącego udział w syntezie cholesterolu (reduktazy 3-hydroksy-3-metylo-glutarylo-koenzymu A) powoduje zmniejszenie stężenia cholesterolu frakcji LDL oraz triglicerydów we krwi, oraz zwiększenie stężenia cholesterolu frakcji HDL we krwi. Lek stosowany jest u pacjentów z hipercholesterolemią pierwotną w momencie, kiedy zarówno leczenie dietetyczne, jak i terapia farmakologiczna są niewystarczające. Ponadto atorwastatynę można stosować, jako uzupełnienie leczenia, u osób z jawną miażdżycą naczyń serca lub cukrzycą, niezależnie od stężenia cholesterolu we krwi.
Atorwastatyna stosowana jest doustnie, niezależnie od posiłków lub podczas posiłku. Lek można przyjmować o dowolnej porze dnia, ale poleca się go stosować o stałej godzinie. Niemal całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego po podaniu doustnym. Metabolizowana w wątrobie do czynnych metabolitów. Biologiczny okres półtrwania wynosi ok. 14 h, ale ponieważ metabolity wykazują działanie farmakologiczne, czas działania leku po podaniu pojedynczej dawki utrzymuje się przez 20–30 h. Zmniejszenie stężenia cholesterolu w surowicy widoczne jest po ok. 2 tygodniach, a maksymalny efekt występuje po ok. 4 tygodniach i utrzymuje się podczas dalszego leczenia.
** **

Skutki uboczne po zastosowaniu atorwastatyny

Istotną informacją podczas zażywania statyn jest to, że w momencie gdy zaczniemy je brać, należy kontynuować leczenie nimi praktycznie do końca życia. Zaprzestanie ich używania oznacza bowiem bardzo szybki powrót poziomu cholesterolu we krwi w rejony stanów alarmowych. Statyny na ogół są dobrze tolerowane, choć jak wiele innych preparatów mogą wywołać działania niepożądane.
Najpoważniejszym skutkiem ubocznym w trakcie stosowania statyn jest miopatia — zaburzenia funkcjonowania komórek mięśniowych prowadzące do utraty siły i osłabienia. Jednak miopatia zdarza się u około 1 proc. przyjmujących lek, choć osłabienie przy braniu statyn odczuwa większa grupa pacjentów. Niektóre badania wskazują, że około 10% pacjentów może skarżyć się na tkliwość mięśni. Najcięższą formą miopatii jest rabdomioliza, która objawia się silnym bólem mięśni, a także mioglobinurią, która prowadzi do niewydolności nerek. Ważne jest, aby w trakcie kuracji statynami monitorować cykliczne parametry wątrobowe i nerkowe. Łączenie atorwastatyny i alkoholu jest niewskazane i w takim przypadku, trzeba jeszcze bardziej zwracać uwagę na te wskaźniki.
Kolejny problem związany z przyjmowaniem statyn, to zwiększone ryzyko wystąpienia cukrzycy, zwłaszcza w wieku starszym. Ryzyko pojawienia się choroby u pacjentów leczonych statynami w średnich dawkach wynosi 0,1%, a w wysokich 0,2%. Statyny mogą również oddziaływać na funkcjonowanie wątroby. W tym przypadku dane naukowe wskazują, że można zaobserwować podwyższony poziom enzymów wątrobowych. Zwiększanie, przez statyny, aktywności enzymów wątrobowych w surowicy występuje od 0,5 do 2% przypadków. Trzykrotne przekroczenie normy jest wskazaniem do zaprzestania leczenia.
Wśród działań niepożądanych statyn wymienia się biegunkę czy jadłowstręt, których wynikiem może być utrata masy ciała. Skutkiem ubocznym stosowania statyn może być również zwiększenie masy ciała. Leki te mogą także zaburzać stężenie glukozy we krwi, powodując jego wzrost lub spadek i w ten sposób wpływać na masę ciała. Oprócz tego statyny mogą również powodować różne dolegliwości takie jak: zaburzenia widzenia, bóle głowy, bezsenność, wysypkę, bóle stawów, czy problemy z przewodem pokarmowym. Działania niepożądane statyn są jednak rzadkie i często przemijające.

Bibliografia

[https://leki.pl/poradnik/statyny-niebezpieczne-uszkodzenie-miesni/#statyny-jakie-maja-skutki-uboczne](#statyny-jakie-maja-skutki-uboczne)
<https://wylecz.to/leki-i-suplementy/statyny-dzialanie-szkodliwosc-odstawienie-interakcje-przeciwwskazania/>
 
 

Bibliografia

Zobacz też:

mometazon.pl

Najnowsze poradniki: