Co to atorwastatyna?
Atorwastatyna wykazuje działanie obniżające stężenie całkowitego cholesterolu, jak również cholesterolu LDL, VLDL, apolipoproteiny B i trójglicerydów. Zwiększeniu ulega natomiast stężenie cholesterolu HDL i apolipoproteiny A1. Lek stosowany jest u pacjentów z hipercholesterolemią pierwotną w momencie, kiedy zarówno leczenie dietetyczne, jak i terapia farmakologiczna są niewystarczające. Ponadto atorwastatynę można stosować, jako uzupełnienie leczenia, u osób z jawną miażdżycą naczyń serca lub cukrzycą, niezależnie od stężenia cholesterolu we krwi. Atorwastatyna stosowana jest także w homozygotycznej postaci rodzinnej hipercholesterolemii w celu obniżenia całkowitego cholesterolu, jak i cholesterolu LDL.
Działanie atorwastatyny
Atorwastatyna stosowana jest doustnie, niezależnie od posiłków lub podczas posiłku. Lek można przyjmować o dowolnej porze dnia, ale poleca się go stosować o stałej godzinie. Atorwastatynę w postaci tabletek należy połykać w całości, popijając ją wodą. Atorwastatyna cechuje się kilkunastogodzinnym okresem półtrwania i zażywana jest jako forma aktywna. Przed rozpoczęciem leczenia pacjent powinien stosować standardową dietę ubogocholesterolową, którą należy utrzymać również podczas leczenia. Dawki leku należy dostosować indywidualnie do pacjenta w zależności od oznaczonego przez rozpoczęciem leczenia stężenia cholesterolu LDL oraz założonego celu terapeutycznego i reakcji pacjenta na terapię.
Przeciwwskazania do stosowania atorwastatyny
Atorwastatyna jest przeciwwskazana do stosowania u pacjentów z nadwrażliwością na tę substancję czynną (lub podobnie działające) oraz na substancje pomocnicze. Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u osób z czynną chorobą wątroby lub utrzymującym się zwiększeniem aktywności aminotransferaz wątrobowych o nieustalonej przyczynie. Podczas leczenia atorwastatyną, jak również przed rozpoczęciem terapii, należy wykonywać okresowe badania czynności wątroby, zazwyczaj co ok. 6 miesięcy. Pacjenci, u których została stwierdzona zwiększona aktywność aminotransferaz, powinni być monitorowani, aż do momentu ustąpienia objawów. W przypadku, kiedy ta aktywność utrzymuje się zwiększona w wysokości około trzykrotnej wartości górnej granicy normy, należy zmniejszyć dawkę, bądź odstawić lek.
Stosowanie atorwastatyny jest przeciwwskazane u osób otrzymujących leki przeciwwirusowe stosowane w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C, zawierające glekaprewir z pibrentaswirem. Atorwastatyna jest przeciwwskazana u kobiet w ciąży, ponieważ nie ustalono bezpieczeństwa jej stosowania. Nie przeprowadzano badań na kobietach ciężarnych, jednak odnotowano rzadkie przypadki wad wrodzonych płodu po narażeniu na kontakt z inhibitorami reduktazy HMG-CoA. Atorwastatyna może zmniejszać stężenie mewalonianu, który jest prekursorem syntezy cholesterolu u płodu. Należy unikać tej substancji czynnej u kobiet w okresie karmienia piersią oraz u kobiet w wieku rozrodczym, które nie stosują skutecznych metod zapobiegania ciąży.
Należy zachować ostrożność w przypadku osób, u których wcześniej wystąpił przejściowy napad niedokrwienny lub udar mózgu. Są one bardziej narażone na wystąpienie udaru krwotocznego podczas stosowania atorwastatyny w dawce 80 mg. Dlatego też u pacjentów z uprzednim udarem niedokrwiennym lub zawałem jamistym, należy rozważyć potencjalne ryzyko udaru niedokrwiennego przed rozpoczęciem leczenia.
Atorwastatyna, podobnie jak inne leki z grupy statyn, może powodować wystąpienie miopatii, czyli chorób mięśni objawiających się bólem, osłabieniem czy nadmierną wrażliwością mięśni na dotyk. Objawom tym towarzyszy, wykrywalna w badaniach laboratoryjnych, zwiększona aktywność kinazy kreatynowej (CK). Kinaza ta jest enzymem ważnym dla pracy mięśni, a jej aktywność stanowi biochemiczny wskaźnik uszkodzenia mięśni. Podczas leczenia należy poinformować pacjenta, aby zgłaszał każde niepokojące bóle mięśni, którym towarzyszy ogólne złe samopoczucie, bądź gorączka. Konieczne jest wtedy oznaczenie kinazy CK, a jeśli wynik jest dość znacznie podwyższony oraz gdy objawy są mocno nasilone i występuje stały dyskomfort, należy rozważyć przerwanie leczenia.
Bibliografia
https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/83504,Atorvasterol-tabletki-powlekane#contraindication