Atorwastatyna- interakcje z alkoholem, lekami i pożywieniem

Atorwastatyna należy do grupy leków obniżających stężenie cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi. Jest bezpiecznym i skutecznym środkiem stosowanym w leczeniu hipercholesterolemii. Skutecznie chroni organizm przed tą chorobą.
Atorwastatyna została opatentowana i wprowadzona na rynek w 1996 roku przez firmę Pfizer. Działanie tego leku polega na zmniejszeniu stężenia trójglicerydów oraz „złego” cholesterolu- frakcji LDL przy jednoczesnym zwiększeniu „dobrego” cholesterolu- frakcji HDL. Atorwastatyna zapobiega miażdzycy oraz jej powikłaniom, jest jedną z najsilniej działających statyn dostępnych na rynku.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Równoczesne stosowanie substancji leczniczych, które są inhibitorami CYP3A4 lub białek transportujących może wpłynąć na zwiększenie stężenia atorwastatyny we krwi oraz zwiększyć ryzyko miopatii. Ryzyko to może się także zwiększać podczas skojarzonego stosowania atorwastatyny z innymi produktami leczniczymi, które mogą powodować miopatię, np. pochodne kwasu fibrynowego i ezetymib.

Inhibitory CYP3A4

Przyjmowanie silnych inhibitorów CYP3A4 prowadzi do znacznego podwyższenia stężenia atorwastatyny. Dlatego też należy unikać równoległego stosowania z atorwastatyną silnych inhibitorów CYP3A4 takich jak cyklosporyny, telitromycyny, klarytromycyny, delawirdyny, styrypentolu, ketokonazolu, worykonazolu, itrakonazolu, pozakonazolu, leków przeciwwirusowych stosowanych w leczeniu HCV np. elbaswir z grazoprewirem.
W sytuacji, gdy powyższe produkty muszą być stosowane równolegle z atorwastatyną, należy odpowiednio kontrolować stan kliniczny pacjenta.
Również umiarkowane inhibitory CYO3A4 jak erytromycyna, diltiazem, werapamil i flukonazol mogą zwiększać stężenie atorwastatyny w osoczu. Nie ma natomiast badań dotyczących interakcji amiodaronu, werapamilu z atorwastatyną.

Induktory CYP3A4

Równoległe stosowanie atorwastatyny i induktorów P450 3A takich jak efawirenz, ryfampicyna czy ziele dziurawca może powodować w różnym stopniu do zmniejszenia stężenia atorwastatyny w osoczu.

Inhibitory transporterów

Inhibitory białek transportujących takie jak cyklosporyna i letermowir mogą zwiększać ekspozycję ogólnoustrojową na atorwastatynę.
Nie zalecane jest przyjmowanie atorwastatyny u pacjentów przyjmujących letermowir jednocześnie z cyklosporyną.

Gemfibrozyl/Ezetymib/pochodne kwasu fibrynowego

Już stosowanie samych fibratów wiąże się z ryzykiem wystąpieniem działań niepożądanych ze strony mięśni, np. rabdomiolizy. A podczas równoległego stosowania pochodnych kwasu fibrynowego i atorwastatyny ryzyko znacznie wzrasta.

Kolestypol

Przy jednoczesnym stosowaniu atorwastatyny i kolestypolu stężenie atorwastatyny w osoczu się zmniejsza. Jednak wpływ na lipidy był większy, kiedy atorwastatyna i kolestypol były podawane łącznie, niż kiedy stosowano je w monoterapii.

Kwas fusydowy

Podczas jednoczesnego podawania kwasu fusydowego ze statynami wzrasta ryzyko miopatii, również rabdomiolizy.

Kolchicyna

Równoległe stosowanie atorwastatyny i kolchicyny może powodować wystąpienie miopatii. Dlatego też podczas stosowania atorwastatyny i kolchicy należy zachować ostrożność.

Digoksyna

Podczas skojarzonego, wielokrotnego podawania atorwastatyny i digoksyny, stężenie digoksyny w osoczu może się zwiększyć. Pacjenci przyjmujący digoksynę powinni być właściwie monitorowani.

Doustne środki antykoncepcyjne

Jednoczesne podawanie atorwastatyny i doustnych środków antykoncepcyjnych wpływa na zwiększenie stężenia noretysteronu i etynyloestradiolu w osoczu.

Warfaryna

Badania kliniczne wykazały, że jednoczesne podawanie atorwastatyny i warfaryny może powodować skrócenie czasu protrombinowego podczas pierwszych dni przyjmowania obu tych leków. Natomiast po około 15 dniach czas ten powrócił do wartości wyjściowej.

Interakcje z pożywieniem

Podczas terapii atorwastatyną nie powinno się spożywać dużych ilości soku grejpfrutowego.

Interakcje z alkoholem

W trakcie stosowaniaatorwastatyny należy unikać nadmiernego spożycia alkoholu.

Bibliografia

https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl
https://www.medme.pl/artykuly/atorwastatyna,98181.html

Bibliografia

Zobacz też:

mometazon.pl

Najnowsze poradniki: